Азиатские тигры (igor_tiger) wrote,
Азиатские тигры
igor_tiger

День Конституции Японии

3 травня в Японії відзначають День конституції - Кемпо кінембі 憲法記念日. Цього дня у 1947 році було впроваджено в дію сучасну японську конституцію. У цей час Японія була окупована США, і зміна основного закону країни відбулася з ініціативи американців, не зважаючи на те, що деякі японські інтелектуали, як-от відомий ліберал проф. Мінобе, вважали, що демократичні зміни можливі й за збереження старої конституції. Водночас Макартур доклав зусиль, щоби усе виглядало, начебто йдеться про бажання самих японців.
Японські урядовці та вчені підготували два проекти. Один був створений групою на чолі з проф. Сасакі Соіці, другий - комітетом під керівництвом міністар Мацумото Сьодзі. Обидва проекти, проте, були вдікинуті окупаціною владою як занадто консервативні. Нарешті 13 лютого 1946 р. американці вручили японській стороні власний проект, наполягаючи, щоби він став основою нової конституції. Після тривалої спільної роботи нову конституцію було затверджено парламентом 7 жовтня 1946 р. Про участь американців у її розробці громадськості подвідомлено не було. Проте легітимність було забезпечено на підставі 73-ї статті старої конституції, що допускала її зміну за велінням імператора.
Унікальність японської конституції - у наявності в ній 9-ї статті, яка проголошує не лише відмову від застосування збройних сил, але й від створення армії.
Попередня конституція Японії, відома як конституція Мейдзі (офіційна назва - "Конституція Великої японської імперії", Дай Ніппон тейкоку кемпо 大日本帝國憲法) була проголошена в День заснування імперії, 11 лютого 1889 р. Її створила група на чолі з Іто Хіробумі на основі німецької, точніше - пруської моделі. Іто Хіробумі консультувався при цьому з німецькими юристами і з самим Бісмарком. Інші проекти, в тому числі орієнтовані на американську модель, були відкинуті.
Сам термін кемпо 憲法 як відповідник європейського терміну "конституція" був узятий із японської традиції. За свідченням Ходзумі Нобусіґе, такий переклад запропонував Міцукурі Рінсьо у 1873 р. Ще у 604 р. принц Сьотоку проглосив основний закон держави під назвою Дзюсіцідзьо кемпо 十七条憲法 (нині можна перекласти як "Конституція у 17 статтях"). Його можна вважати першою японською конституцією: заперечення, що цей документ не відповідає сучасному західному розумінню слова "конституція", є анахронізмом, бо у VII ст. у Європі ще не існувало такого поняття. У Східній Азії ж термін кемпо (кит. сяньфа) має давнішу історію - він походить зі Стародавнього Китаю, де вперше вживається у книзі "Промови царств" (Ґо юй 國語, гл. 15 "Промови володіння Цзінь. Розділ 9"), де викладено промову мудреця Му-цзи. Йому належать слова: "Нагороджувати добрих і карати зрадників - закон (сяньфа) для країни" (賞善罰姦、國之憲法也). Таким чином, ототожнивши терміни "конституція" та "кемпо", законодавці доби Мейдзі поєднали дві традиції - східноазійську та західну.
Tags: Япония
Subscribe

 • Ко Дню основания КНР (72)

  72-летие со времени основания Китайской Народной Республики отметили. 1 октября Основание Китайской Народной Республики несомненно…

 • Праздник Середины Осени

  21 сентября сегодня замечательный день Праздник мира, гармонии, счастья и благополучия Autumn Evening in the Mountains After fresh rain…

 • Традиционная медицина: инновационное развитие

  Традиционная китайская медицина развивается на основе передовых инновационных технологий, в ногу со временем. Это не только практики, основанные…

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments