Азиатские тигры (igor_tiger) wrote,
Азиатские тигры
igor_tiger

Пожар на Гостинном дворе

Оригинал взят у nazavzhdyв Пожежа в "Гостиного двору"! Вірогідно, - підпал!


Пожежа сталася в ніч на суботу в будівлі "Гостиного двору" на Подолі.
Вогонь виник в 2.14 в горищному приміщенні, площа пожежі перевищила 200 кв.м., вогонь пошкодив конструктивні елементи покрівлі.


На Гостинному Дворі пожежа! Її виявили о 2:12 активісти. Одразу викликали пожежну службу, що прибула практично миттєво. Прибула пожежна команда №14. Знайти приблизне місце займання вдалося лише близько третьої ночі. Пожежники щойно повідомили, що не можуть дістатися місця займання через надвисоку температуру та задимленість. На підмогу приїхала пожежна команда №2 та штабний автомобіль пожежної служби «Віста», викликають машину з відкачки диму.
Площа від пам’ятника Сковороді до Гостинного повністю задимлена. Дихати нічим.
Горить саме те крило, в якому знаходяться активісти та заважаюча забудовнику бібліотека. Вірогідно, підпал.


--------
МИ - ВІЛЬНІ ГРОМАДЯНИ!

ЗВЕРНЕННЯ
УЧАСНИКІВ АКЦІЇ «ГОСТИННА РЕСПУБЛІКА»
ДО МЕШКАНЦІВ МІСТА КИЄВА,
ДЕПУТАТІВ КИЇВРАДИ, ГОЛОВИ КМДА,
КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ


26 травня, під час альтернативного святкування Дня Києва розпочалася безстрокова мирна акція, що отримала назву «Гостинна республіка».

Протягом п’яти місяців у внутрішньому дворі будівлі Гостиного двору в історичному центрі Подолу, на Контрактовій площі, силами громадських активістів-волонтерів відбуваються культурно-просвітницькі акції, покликані захистити цю споруду від реконструкції, привернути увагу громади і керівників міста й держави до проблеми Гостиного двору та стану збереження пам’яток в цілому.

Рішеннями, що послідовно ухвалювалися на різних рівнях, від Кабінету Міністрів та Верховної Ради до Київради, Гостиний двір було позбавлено статусу пам’ятки, виведено з переліку будівель, що не підлягають приватизації, та віддано в оренду з метою реконструкції під торгівельно-офісний комплекс.

Протягом останніх місяців з Гостиного двору виселено майже всі заклади, зокрема Київський драматичний Театр на Подолі. В будівлі залишилися лише Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного та УкрНДІпроектреставрація.


Натомість внутрішній простір Гостиного двору завдяки акції «Гостинна республіка» вперше за багато років живе повноцінним та інтенсивним культурним життям. Протягом п’яти місяців силами волонтерів-активістів було організовано понад двісті різноманітних заходів: джазовий фестиваль і концерти сучасної музики, фестиваль документальних фільмів і покази української кінокласики, лекції з історії Києва, майстер-класи з народних ремесел, акції на екологічну тематику, уроки української, німецької, англійської мови тощо. У Гостиному дворі звучали оперний спів, камерна музика і бардівська пісня, виступали фольклорні співочі й танцювальні гурти, відбувалися поетичні конкурси й творчі зустрічі з відомими українськими письменниками і поетами.

Акції й заходи, проведені у Гостиному дворі, були виключно благодійними. Всі, хто виступав у «Гостинній республіці», робили це безкоштовно, аби своєю творчістю підтримати громадську ініціативу на захист Гостиного двору.

Мирну акцію «Гостинна республіка» не раз висвітлювали в своїх публікаціях і телесюжетах як вітчизняні ЗМІ, так і закордонні (зокрема, Frankfurter Allgemeine, Deutsche Welle, Перший канал німецького телебачення, радіо «Свобода» тощо).

Активна підтримка засобів масової інформації, творчої інтелігенції, як і тисячі підписів городян на захист Гостиного двору – найкраще підтвердження того, що громада міста Києва також не бажає бачити в цій будівлі ще один торгівельний комплекс.

Це також є свідченням того, що активісти «Гостинної республіки» – не «купка маргіналів», як намагалися нас представити деякі вітчизняні ЗМІ, а, по суті, речники територіальної громади міста Києва.

Зважаючи на те, що будівля Гостиного двору перебуває в межах охоронюваної зони Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Київ», є незаперечною архітектурною і смисловою домінантою Контрактової площі, вважаємо за потрібне ще раз наголосити:

Наша акція – мирна і неполітична, позапартійна.

Ми вважаємо, що Гостиний двір має служити насамперед культурним, мистецьким і просвітницьким потребам городян.

Ми наполягаємо на широкому і відкритому обговоренні проекту реконструкції Гостиного двору, Контрактової площі, вулиці Сагайдачного, Поштової площі й на урахуванні думки городян та науковців щодо майбутнього історичного центру Подолу.

Наша принципова позиція щодо Гостиного двору: цій будівлі має бути надано статус пам’ятки містобудування. Це захистить центральну споруду Контрактової площі від перебудови, гарантуватиме збереження її зовнішнього вигляду. Таким чином буде збережно цілісність архітектурного ансамблю Контрактової площі. Ми – проти будь-яких змін у зовнішньому вигляді будівлі, за реставрацію, а не за реконструкцію.

Ми – за збереження у будівлі Гостиного двору наявних там закладів, що виконують наукову, культурну та просвітницьку функції, а саме – Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В.Г. Заболотного та УкрНДІпроектреставрація.

Ми – за надання внутрішньому двору Гостиного двору статусу публічного простору з культурно-просвітницькою функцією. Протягом п’яти місяців ми, активісти «Гостинної республіки», не виступали «проти». Ми створили за цей час нове явище в культурному й суспільному житті міста – вільний публічний простір Гостиного двору. Ми довели на практиці, що внутрішній двір цієї будівлі, захищений, безпечний (це особливо важливо, коли йдеться про транспортну ситуацію довкола і умови для дітей), простір, що має унікальну акустику, може успішно використовуватись і для виставок, і як лекторій чи бібліотека просто неба. А насамперед – як концертна сцена або театральний майданчик. Європейський досвід свідчить, що саме в таких спорудах, просто неба, традиційно влаштовуються міжнародні театральні фестивалі, проводяться оперні вистави тощо.

Внутрішній територія Гостиного двору має величезний потенціал як відкритий культурний простір. Надання цій ділянці Контрактової площі статусу публічного простору, створення там відповідних умов може стати чинником для перетворення всієї Контрактової площі з транспортно-пасажирського вузла на справжню, в кращих європейських традиціях, площу – місце вільного і безпечного спілкування, місце туризму, дозвілля, культури.

Про ці можливості і свій досвід ми неодноразово говорили протягом акції «Гостинна республіка».

Гостиний двір може стати точкою відліку у нових стосунках між громадою міста та його очільниками – зокрема, через створення у місті Києві постійного механізму громадського обговорення проектів благоустрою, нового будівництва та реконструкції в межах історико-культурних заповідників та охоронюваних зон (буферних зон, зон охоронюваного ландшафту), шляхом розробки КМДА спільно з громадськістю та затвердження КМДА відповідного порядку.

Але Гостиний двір може стати й точкою неповернення: зважаючи на катастрофічну ситуацію в сфері культури, на стан збереження у Києві пам’яток, з Гостиного двору може початися хвиля радикалізації громадських пам’яткоохоронних рухів. Протягом п’яти місяців ми всіляко запобігали будь-яким проявам агресії на цьому ґрунті, вдаючись виключно до методів культурного спротиву. Ми зробили все, що могли. Ми створили унікальний культурний проект, вартий, на думку тисяч киян, того, аби жити далі.

Усвідомлюючи свою відповідальність за долю Гостиного двору, ми, городяни, громадські активісти, пропонуємо здобутий нами досвід і запрошуємо до діалогу тих, від кого залежить ухвалення рішень щодо майбутнього Гостиного двору.

З повагою,
активісти громадсько-культурної акції «Гостинна республіка»

Сторінка громадсько-культурної акції «Гостинна республіка» на ФБ

http://www.facebook.com/HostynnaRespublika

Tags: Украина
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments