Азиатские тигры (igor_tiger) wrote,
Азиатские тигры
igor_tiger

США-Китай. Рекомендации к новому типу отношенийВ тему: https://igor-tiger.livejournal.com/2397863.html

Министр иностранных дел Китая, член Госсовета КНР Ван И в интервью "Синьхуа".
Про китайско-американские отношения.
И в частности, по отдельным, наиболее актуальным вопросам политической повестки двусторонних отношений.
Например, по ситуации в Гонконге, а также в Южно-Китайском море.

Интервью Ван И фактически стало ответом на программное выступление Майка Помпео, посвященное выработке "нового курса" в отношениях между США и Китаем: https://igor-tiger.livejournal.com/2408137.html

1. Китай і США повинні сприяти розвитку двосторонніх відносин за допомогою співпраці, а не ворожнечі.
ІА Сіньхуа: Останнім часом у США не вщухає галас про те, що китайсько-американські відносини протягом довгого часу вибудовуються не на справедливій та взаємній основі, і це невигідно для американської сторони, тим більше США свого часу допомогли Китаю у будівництві країни. Чи відповідає це дійсності?
Ван Ї: Співпраця між Китаєм і США ніколи не означає милість однієї сторони іншій, або відібрання однією стороною в іншої. Зі співпраці обидві сторони взяли чимало корисного, так що не буває «кому вигідно» чи «кому невигідно».
Протягом довгих років у результаті взаємодоповнюючого й взаємовигідного співробітництва інтереси Китаю і США глибоко інтегровані. Без відкритої співпраці з Америкою та іншими країнами був би неможливий динамічний розвиток Китаю. Водночас розвиток Китаю надає імпульс зростання та величезний ринок для економіки США. Згідно зі статистикою, китайсько-американська торгівля підтримує близько 2,6 млн робочих місць в США, дозволяє кожній американській родині щорічно економити 850 доларів у витратах. В цілому понад 70 тис. американських компаній інвестують і працюють в Китаї, їх виторг оцінюється у 700 млрд доларів США, серед них 97% компаній є прибутковими. Навіть на тлі торговельних суперечок і пандемії переважна більшість американських компаній хочуть залишатися в Китаї, щобільше, мають намір збільшити інвестиції у нашу країну. Згідно з думкою деяких людей, якби співпраця Китаю і США не була справедливою та взаємною, як могла б вона існувати протягом кількох десятиліть? Чим пояснити, що китайсько-американські відносини набули сьогоднішньої широти та глибини?
Звісно, що у міру того, як глобалізація та вільна торгівля приносять дивіденди розвитку, неминучі якісь сперечання чи проблеми в економічних структурах і розподілі інтересів між країнами. Для їх вирішення потрібно реформування, а не те, як то кажуть, «сам захворів, але вимагає від інших приймати таблетки». Спроби перекласти свою провину на інших і вирішити проблеми шляхом розриву зв'язків ведуть в нікуди, у кінцевому підсумку тільки нашкодять компаніям і народу самих США.
У сучасному світі у результаті глобалізації глибоко переплетені інтереси всіх країн світу. Ми завжди усвідослюємо, що розвиток Китаю та розвиток США не суперечать один одному. Обидві сторони цілком можуть допомагати й доповнювати один одного на шляху загального процвітання. Сьогодні на тлі серйозного удару пандемії по світовій економіці Китай і США як найбільші економіки світу покликані просувати двосторонні відносини на основі рівноправності та взаємної вигоди, шляхом співпраці замість роз'єднання, взяти на себе належну відповідальність перед світовою спільнотою.


2. Політика однобічності й цькування – це реальний виклик сьогоднішнього світопорядку.
ІА Сіньхуа: Помпео заявив, що Китай намагається встановлювати авторитарні режими у світі. Проте всім відомо, що саме США постійно розривають міжнародні договори і виходять з багатосторонніх об'єднань. У світі багато хто побоюється, що через це постраждає майбутній світоустрій. Яка ваша оцінка?
Ван Ї: Сьогоднішній світопорядок і міжнародна система піддавалися реальному виклику, коли США як найпотужніша країна в світі поводиться виключно за принципом «Америка понад усе», доводять до крайності політику однобічності й цькування, не скуплячись на відмову від своєї міжнародної відповідальності й багатосторонніх правил. Щобільше, Вашингтон у критичний момент міжнародної боротьби з пандемією кидає голослівні нападки на ВООЗ і виходить з неї. Число міжнародних договорів і угод, з яких США вийшли за чинної адміністрації, вже перевищило таке при всіх попередніх головах держави. Таким чином, США стали найбільшою деструктивною силою для чинного міжнародного порядку.
Китай завжди стоїть на сторожі світового порядку і міжнародної системи. Протягом 70 років з моменту утворення Нового Китаю, ми жодного разу не провокували війни, тим більше не окупували хоч би п'яді чужої землі. Китай, закріпивши в своїй Конституції прихильність до мирного шляху розвитку, став першою країною в світі з такою урочистою обіцянкою. Ми будемо і надалі твердо йти шляхом мирного розвитку, ніколи не претендувати на гегемонію і експансію, назавжди залишатимемося надійним захисником миру в усьому світі.
У цьому році відзначається 75-річчя перемоги у світовій антифашистській війні та утворення ООН. На основі отриманих хворобливих уроків історії вдалося забезпечити найтривалішу стабільність і процвітання в світі. Сьогодні ми ніяк не можемо допустити довільного порушення міжнародної системи і розколу міжнародної громадськості. Китай як перша країна, яка підписалася під Статутом ООН, бере участь майже у всіх міжнародних договорах і угодах, неухильно виконує свою належну відповідальність і взяті на себе зобов'язання. Зараз, коли доля й майбутнє світу переживають ключовий момент, ми будемо й надалі твердо відстоювати, та втілювати в життя багатосторонній підхід, з усією рішучістю підтримувати міжнародну систему під егідою ООН, непохитно просувати становлення багатополярного світу та демократизацію міжнародних відносин.


3. Проти розпалювання конфронтації й провокування розколу, за побудову Спільноти єдиної долі людства.
ІА Сіньхуа: Помпео невпинно проповідує створення «нового альянсу демократій» для протидії Китаю, примушуючи інші країни зробити вибір між т.зв. «свободою» і «авторитаризмом». Однак мало хто у міжнародній спільноті відгукнувся на його заклик. Як ви вважаєте, чи доб'ються свого задуми США?
Ван Ї: Історія людства знає чимало спроб розпалювання конфронтації й провокування розколу, які в кінцевому підсумку зустрінуті з презирством і відкинуті. На сьогодні, у 21-му століття, знову доводиться стикатися з віджилими намірами опускати залізні завіси, спровокувати нові розколи і відтворити «стару пісню» про політичну ідентифікацію та блокову конфронтацію. Це не тільки явне нехтування до прогресу і мудрості людства, а й недоречна спроба повернути колесо історії назад, що йде всупереч з віянням часу і сподіванням більшості країн світу, не знайде ніякої підтримки.
Китай, вирвавшись з гноблення імперіалізму і колоніалізму, завоював собі свободу. У Конституції КНР спочатку були закріплені свобода, демократія і верховенство закону, що являють собою найважливішу складову системи цінностей соціалізму з китайською специфікою. Ми прекрасно розуміємо, що свобода зовсім не означає вседозволеність, в її основі лежить науковість й раціональність, закон і порядок, а також міжнародні правила. Після спалаху коронавірусної інфекції китайські громадяни, надівши маски згідно виключно науково-обгрунтованим рекомендаціям епідеміологів, піддалися нападам окремих американських політиканів, що виставляють даний підхід проявом «китайського авторитаризму і несвободи». Судячи з усього, вони самі заліпили собі ляпас.
Китай з давніх часів виступає за мир і злагоду, переконуючись в тому, що розкол – це прелюдія до конфронтації, яка має небезпеку безладдя й бідності. Китайська сторона завжди виступає проти небезпечної практики розділити світ з ідеологічних міркувань. У зв'язку з цим ми активно просуваємо створення міжнародних відносин нового типу, заснованих на співпраці та взаємній вигоді, розвиваємо всебічну дружню взаємодію з усіма країнами, формуємо глобальну мережу партнерських відносин. Ініціатива Голови Сі Цзіньпіна про побудову спільноти єдиної долі якраз націлена на те, щоб різні країни, народи й цивілізації піднялися над розбіжностями в соціальних строях, відмовилися від мислення гри з нульовою сумою в інтересах загального процвітання. Китай буде докладати невтомні зусилля до прекрасного майбутнього всього людства.


4. Необхідно створити чіткі рамки для китайсько-американських відносин.
ІА Сіньхуа: У цей час відносини між Китаєм і США переживають важкий період з моменту встановлення дипломатичних відносин. З оптимізмом або песимізмом ви дивитеся на розвиток китайсько-американських відносин напередодні листопадових президентських виборів США? Які кроки потрібні від Китаю і США у поточних обставинах?
Ван Ї: Політика Китаю щодо США залишається послідовною та стабільною, проте, ми підготовлені до всяких несприятливих сценаріїв у розвитку двосторонніх відносин. По суті справи, спроба США перетворити Китай у супротивника стала їх серйозною стратегічною помилкою, що призведе до напрямку своїх стратегічних ресурсів в невірну сторону. Китай завжди готовий в дусі невступу в конфронтацію і протистояння, взаємної поваги та взаємовигідного співробітництва працювати разом з США для вибудовування скоординованих, партнерських і стабільних відносин. Тим часом, будемо твердо відстоювати суверенітет, безпеку та інтереси розвитку Китаю, що належить до законного права нашої країни як незалежної й суверенної держави. США повинні виконувати принцип суверенної рівності держав, закріплений в Статуті ООН, навчитися і звикнути до мирного співіснування з різними соціальними строями та цивілізаціями, прийняти реальність переходу світу до багатополярності.

Перед лицем складної ситуації з моменту встановлення дипломатичних відносин між Китаєм і США нам необхідно визначити чіткі рамки для китайсько-американських відносин:
Перше, прокреслити червону лінію, щоб уникнути конфронтації. Тільки взаємна повага дозволяє забезпечити здоровий розвиток китайсько-американських відносин. Китай ніколи не мав наміру і не буде втручатися у вибори та внутрішні справи США. При цьому Вашингтону слід перестати будувати собі ілюзії змінити Китай за власним бажанням, припинити безпідставне втручання у внутрішні справи Китаю і грубе зазіхання на його законні права та інтереси.

Друге, забезпечити безперебійний канал для відвертого діалогу. Діалог допоможе вирішити проблему, а без діалогу проблем стане тільки більше і більше, аж до виходу з-під контролю. Ми завжди відкриті до діалогу, налаштовані на рівноправні й відверті контакти з американськими партнерами, відновлення розгалужених механізмів діалогу.

Третє, відмовитися від роз'єднання і підтримувати співробітництво. Інтереси Китаю і США так глибоко інтегровані, що будь-який примусовий розрив відносин завдасть удару по далекій перспективі китайсько-американських відносин, підірве безпеку світового виробничого ланцюжка та інтереси всіх країн світу. В умовах пандемії ми готові розгорнути взаємовигідне співробітництво з США в сфері профілактики та контролю епідемії, пожвавлення економіки, поділитися один з одним досвідом в боротьбі з COVID-19, спільно просувати і брати участь в глобальній багатосторонній протиепідемічній взаємодії.

Четверте, відкидати гру з нульовою сумою і взяти на себе відповідальність. Пандемія в черговий раз показала, що людство є спільнотою єдиної долі. Поки актуалізуються глобальні проблеми, переплітаються традиційні та нетрадиційні виклики безпеки, без координації і колективної відповіді Китаю, США та інших країн неможливо вирішити ніяких гарячих точок в міжнародному та регіональному порядку денному. Китай і США покликані в дусі гуманності виконувати обов'язки великої держави, здійснювати необхідну координацію і співробітництво в рамках ООН та інших багатосторонніх майданчиків на благо миру і стабільності у всьому світі.

Полный текст интервью Ван И: http://ua.china-embassy.org/rus/xwdt/t1804791.htm
Tags: Китай-США
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment