Азиатские тигры (igor_tiger) wrote,
Азиатские тигры
igor_tiger

Донбасс - не Тироль

В прессе фигурируют 2 подхода:

- общераспространенный: Донбасс в Украине со статусом Тироля;

- переход Донбасса в РФ со статусом Тироля.


1) Голова МЗС Росії продовжує переконувати світ, що краще українців знає, якою має бути державний устрій України. Зокрема 21 січня на прес-конференції Сергій Лавров заявив, що не розуміє, чому в Україні не хочуть федералізувати власну державу, повідомляє кореспондент Еспресо.TV.
"Чомусь в Україні вперто вважають навіть розмови про федералізацію, децентралізацію, якусь автономію чимось поганим. Хоча в світі є багато прикладів. Це і Південний Тироль і Квебек, коли враховуються інтереси всіх громадян", - заявив Лавров. "В Україні ж чомусь вирішили, що вона має бути тільки унітарна", - додав російський дипломат.
http://espreso.tv/…/lavrov_prodovzhyv_staru_bayku_pro_feder…


2) "Что же касается восточных регионов Украины, то они могли бы получить статус, как, например, у Южного Тироля в Италии, где обеспечены права немецкоязычного меньшинства. После того как региону дали особые права, сторонники отделения сразу же потеряли свое влияние", - заключил Гэртнер.
ua-reporter.com/print/159496


3) Решением проблемы является присоединение той территории, которая захвачена сепаратистами, к России. На манере присоединения Крыма. Да, Россия в начале XXI века устроила «раздел Украины». Да, Кремль надолго останется с репутацией агрессора. Да, все это создает очень большие «отложенные риски» для России. Но такое решение сразу четко остановит процесс и приведет его к одному из известных европейских прецедентов ХХ века. Южный Тироль, Эльзас и Лотарингия... Вообще две мировые войны передвигали в разные стороны те или иные территории. И хотя смириться текущему правительству страны с потерей всегда трудно, но Украина не одинока в этом, она не первая. И в конечном счете практически все народы Европы теряли какие-то части территории — навсегда или на время.
www.forbes.ru/…/273699-prisoedinit-donbass-k-rossii-i-drugi…


Чому «тірольський сценарій» не вирішить проблему Донбасу, або чому Донбас не Тіроль?
1) Надана автономія та компромісний варіант так і не вирішили проблему Тіролю. Навіть сьогодні точаться активні дискусії. Наприклад, стало відомо, що 89% австрійців хочуть повернути італійську область Південний Тіроль до складу Австрії шляхом звичайного референдуму. Південний Тіроль відчуває на собі економічні труднощі Італії, тому багато членів регіонального парламенту виступають за злиття регіону з Австрією або ж створення окремої незалежної країни. Таку ідею підтримує абсолютна більшість австрійців. З 1000 опитаних 83% висловилися за те, щоб у жителів Південного Тіролю було подвійне громадянство - австрійське та італійське, - повідомляє The Local. Опитування проводилося на замовлення організації Heimatbund, асоціації колишніх активістів Південного Тіролю, які виступають за формування окремої незалежної країни разом з австрійською федеральною землею Тіроль - ua-reporter.com/novosti/163609.2) Крім того, побачивши приклад референдуму в Шотландії, мешканці Тіролю теж заговорили про можливу незалежність. Тобто така модель не убезпечує від майбутнього сепаратизму.


3) На сьогодні цей регіон дуже успішний, але раніше тероризм був поширений. Екстремістська діяльність наразі відверто не проявляється, проте варто пам'ятати, що протягом 50-80-х рр. ХХ ст. тут було здійснено понад 300 терористичних актів.


4) Експерти відзначають, що економічний успіх Тіролю завдячує традиціям успішного самоврядування. У східних регіонах України такого ніколи не було.


5) Економічний успіх також гарантувало те, що 90% податків повертається центральною владою. Тобто ці податки стали достатньою основою для процвітання регіону. Ця економічна модель не спрацює в дотаційних східних регіонах України.


6) Східні регіони не мають таких глибинних проблем, які мав Тіроль. Крім того, історично вони завжди були частиною України.


7) Експерти відзначають, що встановлення єдиного ринку в ЄС і подальша ліквідація зовнішніх кордонів в більшості випадків служить на користь мовних меншин. Україна і Росія не будуть частинами єдиного інтегрованого простору, тому таких сприятливих умов не буде.


8) Російськомовні групи населення є скрізь по території України. Абсолютно безпідставно надавати якісь особливі умови під патронатом РФ саме Донбасу. Адже в ситуації Тіролю, угода визнає за Австрією протекціоністську функцію щодо німецькомовної меншини в Південному Тіролі. Після визначення цього права нове положення автономії було офіційно визнано Австрійським парламентом у 1992 р .; зміни в ньому можуть бути зроблені тільки з угоди всіх зацікавлених сторін - Італійської Республіки, Австрійської Республіки і самих меншин.


9) Проблема виникла в 1919 р після приєднання Італією Південного Тіролю, регіону в Альпах, який майже 600 років був частиною Австрії аж до XIX ст. У той час переважна більшість населення було німецькомовною. У 1910 р. італійською мовою говорили менше 5% жителів. Всі обіцянки італійського уряду поважати права німецькомовного населення після приходу до влади Муссоліні в 1922 р були забуті. Очевидно, що українською на Донбасі розмовляють не 5 % осіб, і початкове співвідношення між мовами є менш критичним.


10) Є різні питання самоідентифікації. На Донбасі мова не йде про меншини, які є якісно відмінними від іншого населення. Мова йде про україномовних та російськомовних українців, але саме українців. Крім того, самі мешканці регіону не розглядають мовне питання як ключове.


11) В Тіролі діє пропорційне представництво (принцип етнічної квоти) в державних та адміністративних органах. Критерій етносу не має жодного відношення до Донбасу.


12) Експерти вважають, що модель Тіролю могла б застосовуватись до Криму (http://krymtatar.in.ua/pro-priorytetne-realne-mozhlyve-cha…/). Це не ідеальний варіант, але має хоч якийсь сенс.


Підготовлено І.Х.
Група волонтерів юристів-міжнародників "За суверенітет і незалежність України!"


Tags: Украина
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments