Азиатские тигры (igor_tiger) wrote,
Азиатские тигры
igor_tiger

Україні потрібно ратифікувати Римський Статут

Девід Шеффер, професор школи права Північно-західного університету міста Чикаго


"Якщо Україна стане державою-учасницею Римського статуту, то будь-яка дія російських військ або уряду на українській території чи спрямована проти неї потенційно стане об’єктом розслідування МКС", - пояснив він у коментарі DW. За словами правника, цей факт є куди важливішим за будь-які занепокоєння щодо того, що проросійські сили спробують скористатися механізмами МКС проти України.

Водночас, Шеффер нагадує про ту обставину, що в разі ратифікації Римського статуту, вчинки і українського уряду, і українських військових потраплять під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Саме тому приєднання Києва до договору стало би підтвердженням європейських прагнень українського уряду, додає співробітник Європейської ради з міжнародних відносин Ґустав Ґрессель.

"Це, безумовно, мало би високе символічне значення, оскільки Україна тим самим сигналізувала би, що вона рухається далі в напрямку західної ціннісної спільноти", - зауважив німецький правник та вказав на те, що всі держави-члени ЄС ратифікували статут. "Це також був би сигнал, що українська армія є відкритою до розслідувань інцидентів у східній Україні - в першу чергу що стосується жертв серед цивільного населення від артилерійського вогню", - наголосив Ґрессель в інтерв’ю DW.


Як функціонує МКС

Відповідно до Римського статуту, юрисдикція МКС поширюється на територію всіх держав-учасниць. Підсудними є геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини. Четверта категорія справ - злочини агресії - стане підсудною МКС після набуття чинності відповідної поправки.

Девід Шеффер пояснює, що для вступу в силу поправки від 2010 року необхідна її ратифікація 30 державами (наразі це зробила 21 учасниця). "З дати набуття чинності положення про злочини агресії будь-яка російська агресія на українську територію буде об’єктом юрисдикції МКС", - зазначає він. Хоча, за словами американського експерта, це може статися лише 1 січня 2017 року, "ратифікація поправки разом з ратифікацією угоди надішле потужний сигнал Росії, що верховенство права наздожене її, і це може допомогти стримати подальшу російську агресію".

Римський статут передбачає, що юрисдикція Міжнародного кримінального суду поширюється лише на ті злочини, які вчинені після набуття чинності документу. Для України це означає - після ратифікації статуту. Втім, за пунктом три статті 12, держава, яка не є його учасницею, може ухвалити декларацію, за якою юрисдикція суду поширюється на певний злочин, вчинений на її території. Верховна Рада попереднього скликання скористалася цієї нормою, визнавши тимчасову юрисдикцію МКС на термін з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року, тобто лише під час Євромайдану.

Тому Україна може втратити шанс скористатися механізмами МКС для розслідування можливих злочинів, здійснених під час анексії Криму та на Донбасі. Через це Девід Шеффер радить Києву перед ратифікацією ухвалити ще одну декларацію відповідно до статті 12(3).


Експерти радять Україні ратифікувати статут

Обидва експерти підтримують якнайшвидшу ратифікацію Римського статуту. Побоювання РНБО, що сепаратисти спробують через звернення до Міжнародного кримінального суду вести власну пропаганду вони вважають перебільшеними. "Те, що "народні республіки" Луганська та Донецька будуть співпрацювати з МКС, є доволі малоймовірним", - вважає Ґустав Ґрессель.

Приклад Грузії, наведений РНБО, також ні про що не свідчить. Адже ініціювати розгляд справи судом можуть лише держави-учасники статуту, Рада Безпеки ООН та Прокурор МКС. Фізичні особи не можуть подавати свої позови до Міжнародного кримінального суду. "Однак, приватні особи можуть повідомити Прокурору інформацію та попросити його вивчити її", - пояснює Шеффер.

Безумовно, каже далі американський експерт, взяття під варту російських посадових осіб в разі висунення МКС звинувачення могло би бути дуже складним, проте це жодним чином не заважає проведенню рослідування. Ґрессель додає, що "це було би також засобом викрити деякі з російських звинувачень як безпідставну пропаганду".

Побоювання Києва щодо використання механізмів МКС проросійськими силами має бути нині найменшою турботою України, підсумовує Девід Шеффер. "Якщо Київ не певен, чи хоче цього, - погоджується з ним Ґрессель, - то є важливіші проекти реформ, яким треба присвятити свої зусилля!".

http://www.dw.de/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D1%96%D1%8F%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%8E%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%BA%D0%B8%D1%94%D0%B2%D0%B0-%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%BE-%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%82%D1%83/a-18232180?maca=ukr-rss-ukrnet-ukr-all-3816-xml


Tags: russiaattacksukraine
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments